تلفن: (+9821) 93 07 98 33 info@hadiprint.com ایمیل:

RGB یا CMYK ؟

RGB یا CMYK ؟
RGB and CMYK print

استفاده از طیف رنگی مناسب برای طراحی به اندازۀ در‌ نظر‌گرفتن حاشیه اطمینان، در اثر هنری نهایی قبل از چاپ مهم است. گاهی اوقات درک مفهوم رنگ سخت است چون سیستم های رنگ اغلب از یک حرفه به حرفۀ دیگر متفاوت است. مادامی که هنرمندان به طور مداوم از چرخۀ رنگ‌ها برای ایجاد رنگ‌های جدید استفاده می‌کنند، طراحان و متخصصین چاپ از سیستم‌های RGB و CMYK استفاده می‌کنند تا به ترکیب‌های رنگی مورد نظر برای طراحی‌های دیجیتال یا برای چاپ دست یابند. برای طراحان این امر ضروری‌ است که میان RGB و CMYK تمایز قائل شوند. CMYK رنگ‌های سبز‌آبی، سرخابی، زرد و سیاه را نشان می‌دهد، در‌حالی ‌که RGB نماد رنگ‌های قرمز، سبز و آبی است. یک قانون ساده که در عین سادگی، هادی چاپ بیان آن را ضروری می‌داند این است که در چاپ عکس‌های دیجیتالی باید از سیستم رنگی CMYK استفاده کرد در حالی که برای دیدن عکس‌ها روی صفحه نمایش گزینۀ مناسب، RGB است
.

اما واقعا چرا استفاده از ترکیب رنگی صحیح مهم است؟

۱-۱ سیستم رنگ‌های افزایشی

ترکیب رنگی RGB به سیستم رنگ‌های افزایشی تعلق دارد. رنگ‌های اولیه شامل قرمز، آبی و سبز است که برای ایجاد رنگ‌های جدید با هم ترکیب می‌شوند. نور طبیعی از ترکیب قرمز، آبی و سبز تولید می‌شود که رنگ سفید را ایجاد می‌کند. در هر حال از آنجا که چشمان ما نور خورشید را بی‌‌رنگ می بیند در واقع رنگ‌های RGB به هم افزوده می‌شوند تا در نهایت رنگ سفید ایجاد شود، به همین دلیل است که رنگ‌های RGB را رنگ‌های افزایشی می‌نامند. ترکیبات مختلف رنگ سفید به این موضوع بستگی دارد که رنگ‌های قرمز، آبی و سبز با چه شدتی به هم افزوده می‌شوند. ترکیب رنگی RGB اغلب برای مانیتور کامپیوتر، صفحۀ لپ تاپ، تلویزیون و سایر نمایشگرهای نوری استفاده می‌شود. صفحه نمایش از واحدهای بسیار کوچکی به نام پیکسل و هر پیکسل از نقاط بسیار ریز قرمز، سبز و آبی تشکیل می‌شود. هر تک پیکسل در واقع بخشی از تصویر را می‌سازد.

RGB-CMYK print

 ۱-۲سیستم رنگ‌های کاهشی

مادامی که ترکیب رنگ‌های قرمز، سبز و آبی، رنگ سفید را تولید می‌کند، ترکیب رنگ‌های سبز‌آبی، سرخابی و زرد، رنگ سیاه را ایجاد می‌کند. این همان تفاوت بین سیستم RGB و CMYK است که موجب تفاوت بین طراحی روی صفحه نمایش و چاپ می‌شود. در حالی که صفحه نمایش نور را متصاعد می‌کند، کاغذ جوهر نوشته، طول موج‌های خاصی را جذب می‌کند. هر چه شدت جوهر روی کاغذ بیشتر باشد نوری که روی کاغذ جذب می‌شود بیشتر است. به همین دلیل است که نور کمتری از کاغذ به چشمان ما می‌رسد و رنگ‌های تیره‌ تری را ایجاد می‌کند. بنابراین رنگ سیاه به طیف CMYK اضافه می‌شود تا سایه‌های قوی‌تر و تیره‌تری برای رنگ‌های سبزآبی، سرخابی و زرد ایجاد کند.

۱-۳ چرا CMYK در چاپ مهم است؟

قبل از شروع یک طراحی جدید در ادوبی فتوشاپ، ایلوستریتور یا ایندیزاین، تنظیم‌کردن ترکیب رنگ CMYK حیاتی است. این یک اشتباه رایج است که اثر نهایی را از ترکیب رنگی RGB به CMYK تبدیل کنید. چون طیف CMYK بسیار کوچکتر از RGB است. درنتیجه بعضی از رنگ‌ها در محصول نهایی حذف می‌شوند. اما برعکس این قضیه صادق نیست یعنی اسکن کردن یک عکس به نمایشگر مسأله از‌دست‌رفتن رنگ‌ها را ایجاد نمی‌کند، چون ترکیب RGB می‌تواند تنظیمات CMYK را روی کاغذ جبران کند.
بنابراین یک قانون مهم که باید در تمام مراکزی که خدمات چاپ انجام می‌دهند و یا خدمات طراحی ارائه می‌کنند، مورد توجه قرار گیرد، در نظر گرفتن خروجی طراحی پیش از ایجاد اثر هنری‌ است. اگر خروجی برای دیدن روی صفحه نمایش است RGB گزینه‌ای عالی است و اگر طراحی مورد نظر با هدف چاپ کردن تولید می‌شود با CMYK بهترین نتیجه حاصل می‌شود.

Source

http://www.1print.net.au/blog/understanding-rgb-and-cmyk-for-printing/

0 Comments

Leave a reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*