تلفن: (+9821) 93 07 98 33 info@hadiprint.com ایمیل:

تاریخ چاپ در گذشته

تاریخ چاپ در گذشته

تاریخ چاپ همراه با تلاش جهت کاهش هزینه ی تولید نسخه های متعدد اسناد، پارچه، کاغذ دیواری و… آغاز شد. چاپ همواره به توسعه ارتباطات، تجارت، قانون، مذهب و فرهنگ کمک کمک فراوانی کرده است.

چاپ برای اولین بار در دوران امپراتوری تانگ (در چین) پدیدار شد. (حدودا قرن 4 ام تا 7 ام پس از میلاد)؛  در آن زمان از چوب های بریده شده برای ساخت پارچه و تکثیر متون مذهبی بودایی استفاده میشد. با گذشت زمان، طومارها و کتاب های مختلفی توسط چاپ نقش چوبی (wood-block printing) تولید شدند و سپس در اوایل قرن 11، چاپ سربی (movable type) مورد استفاده قرار گرفت. بدین ترتیب در دوران امپراتوی سونگ در چین، چاپ ارزان کتاب رونق گرفت. اولین کتاب چاپ شده در آن زمان، یک کتاب بودایی چاپ شده در سال 868 میلادی است. این کتاب در یک غار در امتداد جاده ابریشم کشف شد.

اولین آثار چاپ در سال 593 میلادی در یک فرمان حکومتی در چین دیده شد که امپراتور دستور داده بود تصاویر و کتاب های مقدس بوداییان را توسط چاپ نقش چوبی چاپ کنند. در این روش، حروف و متن ها ابتدا روی یک کاغذ نازک نوشته می شدند و سپس روی صفحات چوبی چسبانده می شدند. به کمک این روش، یک متخصص می توانست در روز بیش از 2000 صفحه چاپ کند.

اولین چاپ کتاب در تعداد زیاد در قرن 9 ام میلادی در استان سیچوان چین دیده شد. سپس در اوخر قرن گسترش یافت و در تمام چین رونق گرفت. کتاب های چاپ شده شامل متون مقدس بوداییان و آیین کنفوسیانیسم، ریاضیات، لغت نامه و… بود. تکنیک این چاپ به سرعت پیشرفت کرد و در اوایل سال 1340 میلادی، چاپ به وسیله دو رنگ (سیاه و قرمز) هم عرضه شد.

در دهه 1040 میلادی، چاپ سربی توسط شخصی به نام “پی شنگ” اختراع شد که موجب تحولی در صنعت چاپ شد. هر قطعه از چاپ سربی روی خود حرفی به زبان چینی داشت که روی یک بلوک رسی مرطوب حک شده بود. بعد از این که بلوک ها توسط آتش، سخت و بادوام می شدند، می توانستند در هر زمانی مورد استفاده قرار بگیرند. قطعات (حروف) چاپ سربی می توانستند به یک  صفحه فلزی بچسبند و به راحتی جدا شوند و کار چاپ را انجام دهند

movabletype

طی قرن ها، چاپ سربی و باسمه ای (blocking) در چین رونق گرفت. سفر افراد از چین به اروپا از طریق جاده ابریشم، موجب انتقال دانش چاپ به اروپا شد که موجب پیدایش صنعت [و اختراع ماشین] چاپ توسط جان گوتنبرگ در غرب شد. در سال 1456 میلادی، گوتنبرگ با استفاده از چاپ سربی، ویرایش جدیدی از انجیل را چاپ کرد

منبع: http://www.fotoflock.com/learn-photography/history-of-photography/296-a-brief-history-of-printing

0 Comments

Leave a reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*