تلفن: (+9821) 93 07 98 33 info@hadiprint.com ایمیل:

روش های صحافی کتاب[:]

روش های صحافی کتاب[:]
book binding hadi printصحافی کتاب هادی چاپ

 

صحافی کتاب، به عمل تا کردن کاغذهای نوشته شده، مرتب کردن و قرار دادن کاغذهای آن ها در کنار هم، اتصال، جلدگذاری و در نهایت برش کتاب گفته می شود. صحافی کتاب به روش های گوناگونی انجام می گیرد. روش صحافی مناسب بر اساس کاربرد، تعداد صفحات و هزینه چاپ انتخاب می شود و زیبایی را معمولا به عنوان فاکتور آخر در نظر می گیرند. مگر آن که کیفیت، اولویت اول بوده و بودجه مهم نباشد، یا اینکه صحافی کتاب، خود بخشی از طراحی مفهومی باشد. در زیر پرکاربردترین روش های صحافی کتاب را تشریح می کنیم:
 

  متداول ترین روش های صحافی کتاب

 

  • روش مفتولی: راحت ترین و به صرفه ترین روش صحافی کتاب است که در آن کاغذها تا شده، در درون هم قرار می گیرند و به وسیله مفتول یا منگنه به هم متصل می شوند.

کاربرد: جزوات، کتابچه های کوچک با جلد نرم، مجلات و بروشورها

 

book binding hadi print

  • روش صحافی کامل: در این روش کاغذها دسته دسته شده و سپس تا می شوند، روی هم قرار می گیرند، در محل اتصال آن ها یک لایه نازک چسب می ریزند و جلد را می چسبانند.

کاربرد: سالنامه ها، مجلات قطور، کتاب های جلد کاغذی و کاتالوگ های بزرگ

 

book binding hadi printصحافی کتاب هادی چاپ

 

  • روش صحافی جلد سخت: گران ترین روش اما با دوام ترین روش صحافی کتاب است که در آن کاغذها تا شده، دسته دسته می شوند و ته هر دسته کاغذ به ته دسته بعدی دوخته می شود و در نهایت به یک جلد محکم چسبانده می شوند.

کاربرد: کتب جلد سخت، کتب درسی، رمان ها و کتاب های مرجع

 

book binding hadi printصحافی کتاب هادی چاپ

 

  • روش صحافی کتاب با فنر فلزی یا پلاستیکی: کاغذها و جلد را برش می زنند، روی هم قرار می دهند، در حاشیه اتصال کتاب سوراخ هایی را ایجاد کرده و فنر پلاستیکی یا فلزی را از آن می گذرانند. در این حالت کتاب مسطح باز می شود اما خطوط کتاب در صفحات مقابل دقیقا هم تراز قرار نمی گیرند.

کاربرد: تقویم ها، دفترچه ها و دفترچه راهنماهای فنی

 

book binding hadi printصحافی کتاب هادی چاپ

 

  • روش صحافی کتاب با فنر فلزی یا پلاستیکی از داخل: مانند روش قبل است اما در این روش فنر از بیرون دیده نمی شود و زیباتر است.

کاربرد: کتاب های مرجع، گزارشات، کتب آشپزی و پروپوزال ها

 

book binding hadi printصحافی کتاب هادی چاپ

 

  • روش صحافی کتاب با پیچ: در این روش یک جلد مانند روش جلد سخت داریم، کاغذها و جلد را با سه تا چهار عدد پیچ به هم متصل می کنیم. در این روش می توان ساختار کتاب را به حالت اول بازگرداند و کاغذها را اضافه یا کم کرد.

کاربرد: آلبوم های عکس، مقالات تز و فایل کاغذی ارائه

 

book binding hadi printصحافی کتاب هادی چاپ

 

توجه به این نکته حائز اهمیت است که بدانیم انجام یک صحافی درست، دقیق و هنرمندانه، مستلزم وجود یک تیم باتجربه و حرفه ای است که بتواند در کوتاه ترین زمان ممکن بهترین خروجی را فراهم کند. تیم هادی چاپ، خدمات چاپ، خدمات طراحی و سایر خدمات مربوطه را در بالاترین سطح کیفی و در سریع ترین زمان ممکن برای شما به ارمغان می آورد.
 
 

منابع

http://www.studentbookbinding.co.uk/blog/types-of-binding

https://www.designersinsights.com/designer-resources/choosing-the-right-binding-type/

http://designerstoolbox.com/designresources/bindings/

[:]

0 Comments

Leave a reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*