تلفن: (+9821) 93 07 98 33 info@hadiprint.com ایمیل:

طراحی لوگوی برند چه اثری بر موفقیت برند دارد؟[:]

طراحی لوگوی برند چه اثری بر موفقیت برند دارد؟[:]

اغلب مردم انتقاد گسترده سال ۲۰۱۲ نسبت به هزینه طراحی لوگوی المپیک لندن را به خاطر می‌آورند. هزینه‌ای بالغ بر ۴۰۰ هزار پوند واقعا یک سرمایه‌گذاری بحث‌برانگیز بود. البته مثال‌های دیگری هم از هزینه‌های گزاف برای تغییر لوگوی برند وجود دارد، مانند  BBCو BP، اگر چه نمی‌توانیم این نکته را نادیده بگیریم که تغییر لوگوی یک برند تنها یک تغییر شکل ظاهری نیست بلکه در کنار آن ارزش دارایی‌های ثابت و تمام دارایی‌های برند شده نیز تغییر می‌کند. شرکت‌‌ها مکررا صدها هزار واحد پولی برای تحقیق، تست و ایجاد یک لوگوی جدید برای برندشان به آژانس‌های خارجی می‌پردازند. اما واقعا دلیل این همه هزینه برای طراحی لوگوی برند چیست؟

موضوع طراحی لوگوی شرکت، مدت‌ها موضوع تحقیقات علمی بوده است. این مطالعات از دریچه‌های مختلفی، از کلی‌ترین تا جزئی‌ترین سطوح، به موضوع طراحی لوگوی برند نگاه‌کرده‌است. مثلا یک مطالعه به اهمیت استفاده از نماد یا فقط اسم در لوگو پرداخته‌است. این تحقیق نشان‌داد که استفاده از نماد در لوگو، در شناسایی برند توسط مشتریان بسیار موثرتر از اسم به تنهایی است. بنابراین به عنوان مثال می‌توان گفت لوگوی اپل نسبت به لوگوی نوکیا موثرتر است.

rr

سایر تحقیقات روی طراحی و آراستن خود نماد متمرکز است. طراحی لوگو باید معنادار باشد، یعنی باید بتواند ویژگی‌های کاربردی و نمادین برند را نشان دهد. در این صورت مشتریان بهتر می‌توانند لوگو را به برند ارتباط دهند. برای طراحی لوگوی برند، اشکال طبیعی بسیار موثرند اما به شرطی که اصول، ویژگی‌ها یا صنعت مربوط به شرکت را منعکس کنند.

لوگوی مایکروسافت نمونه‌ای از لوگوی نمادین است که البته هزینه‌ گزافی هم نداشته است. همان‌طور که ‌می‌بینید لوگوی مایکروسافت یک پنجره است که چهار قطعه شیشه‌ای در چهار رنگ اصلی دارد.

 

MSFT_logo_png-300x75

رنگ لوگو یک مسأله پیچیده است که هر کس بر اساس فرهنگ و کشورش مفهوم متفاوتی را از آن برداشت‌ می‌کند. در یک مطالعه نشان‌ داده ‌شد که رنگ سبز بسته به فرهنگ و کشور موردنظر می‌تواند نماد عشق، حسادت، قابل‌اعتماد‌ بودن یا بیماری باشد. از طرفی با توجه به تأثیر رنگ روی درک از مردانه یا زنانه بودن یک برند، در انتخاب ترکیب رنگ برای طراحی لوگو باید این نکته را درنظرگرفت.

جذابیت ظاهری نیز یک المان اساسی برای تقویت لوگوی برند است، اینکه طراحی لوگو چقدر پیچیده باشد تا بتواند اثر قابل‌توجهی روی عملکرد لوگو در طول زمان داشته باشد.

یک لوگوی ساده مانند لوگوی میتسوبیشی نسبت به لوگوی پیچیده‌ای مانند لوگوی پورشه راحت‌تر به حافظه سپرده ‌می‌شود و سریع‌تر شناسایی می‌شود. اما وقتی مخاطبان به طور مکرر در معرض یک برند قرار بگیرند، نگرش مثبت آنها به برند به طور مداوم رشد می‌کند.

 

tttt

شکل و طرح لوگو روی مردانه یا زنانه به نظر رسیدن برند موثر است. یک مطالعه نشان داد اشکال برجسته و زاویه‌دار برند را مردانه‌تر و اشکال ظریف و دایره‌ای برند را زنانه‌تر نشان‌ می‌دهند. به عنوان مثال می‌توانیم به لوگوی قدیمی Black & Decker و لوگوی Pampers اشاره‌کنیم.

 

gggg

قاعده‌ای که گفته شد درباره فونت مورد استفاده در لوگو هم صادق است. همان‌طور که در بالا می‌بینید فونت‌هایی که سبک نرم و منحنی شکل دارند زنانه‌تر و فونت‌هایی که برجسته و مربعی هستند مردانه‌تر به‌نظر‌می‌رسند.

بنابراین المان‌های کلیدی که در طراحی لوگو باید در نظر گرفته شوند به شرح زیر است؛

محتوا:  نمادها از نام‌ها در شناخت برند موثرترند.

مفهوم: لوگو باید ویژگی‌های نمادین و عملکردی برند را بیان کند.

رنگ: حساسیت‌های فرهنگی در بحث رنگ لوگو باید در نظر گرفته شود.

عمق: طراحی ساده برای شناخت سریع‌تر و طراحی پیچیده برای بلندمدت مناسب است.

شکل: اشکال برجسته و زاویه‌ای برای مردان و اشکال دایره‌ای و ظریف برای زنان مناسب‌تر است.

این اطلاعات می‌تواند یک نقطه شروع برای جمع‌آوری اطلاعات برای سازمانی باشد که قصد تغییر برند دارد. البته می‌توان برای رسیدن به نتایج موثرتر، از موسسات چاپ و طراحی نیز کمک گرفت. یکی از موسسات حرفه‌ای و متخصص که می‌تواند بهترین خدمات چاپ و طراحی را به شما ارائه‌ دهد موسسه هادی چاپ است.

به سایت هادی چاپ سر بزنید و درباره خدمات آن بیشتر بدانید.

 

منبع

 

http://www.freepik.com/blog/company-logo-design-business-success

[:]

0 Comments

Leave a reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*